kwiaty

Jesienne barwy na rabatach

Wspaniałe trawy, byliny kwitnące i z ozdobnymi liśćmi ukazują niepowtarzalne piękno jesieni. Jest to czas, gdy ogród może oszołomić pełnią kolorów i ich odcieni.
Rabata ozdobiona barwnymi jesiennymi bylinami i trawami sprawia wrażenie płótna, na które spłynęły kolory z malarskiej palety. Ten przepych jest jednak naturalna cechą ogrodowych piękności. Tworzą go astry amerykańskie i wirginijskie ( popularnie zwane marcinkami), kwitnące pełną gamą kolorów – od białego przez różowy, czerwony, fioletowy do niebieskiego, bodziszek czerwony z liśćmi w kolorze miedzi, lekko czerwone kłosy trawy rosplenicy, czy też białe, zwiewne jak puch, wachlarz miskanta.

Grządka z ozdobnymi roślinami

Rośliny, strojące się jesienią w barwne szaty, mają wspaniały wpływ na wygląd ogrodu o tej porze roku. Jesienne astry należą do roślin od dawna zajmujących poczesne miejsce na ogrodowych rabatach. Astry amerykańskie, w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 1 do 1,5 m. Z tego względu sadzimy je na dalszym planie, z tyłu grządki. W tym miejscu skromne, kolorowe piękności będą kwitnąć od września do października, a niekiedy nawet w listopadzie.
Bujnie kwitnące astry wirginijskie (Aster novi-belgii) potrzebują trochę więcej uwagi. Najpóźniej po czterech latach kępę astrów należy podzielić i przesadzić na inne stanowisko lub wymienić ziemię w podłożu na nową, świeżą.

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej

Wśród wypróbowanych, wartościowych odmian, osiągających wysokość 100-120 cm, można wymienić: ‘Schöne von Dietlikon’, ‘Dauerblau’, ‘Blaue Nachuhut’ i ‘Rosaperle’. Astry wirginijskie warto posadzić w miejscu zacisznym. Tutaj liście będą mogły szybko obsychać z porannej rosy lub po deszczu, co zmniejsza możliwość rozwijania się chorób. W wilgotnym otoczeniu astry bardzo łatwo mogą być zaatakowane przez grzyby, np. mączniaka.
Choroby pochodzenia grzybowego mogą w niesprzyjających warunkach bardzo dotkliwie zaszkodzić także innym gatunkom astrów. Hodowcy starają się aby, nowe odmiany miały większą odporność na choroby grzybowe. I tak na przykład wśród niskich, kulistych w formie mieszańców astrów (Aster dumosus x A. novibelgii) małą wrażliwość na atak mączniaka odznacza się odmiana ‘Prof. Anton Kippenberg’.
Kępki niewysokich, obficie kwitnących astrów mieszańcowych znakomicie prezentują się na pierwszym planie rabaty, nadają się również na obramowanie grządek. Jak większość astrów, także i one nie lubią nadmiaru wilgoci.
Na jesiennej rabacie trawy ozdobne są niezbędnym uzupełnieniem kwiatowej kompozycji z astrów i innych barwnych bylin. Pomagają uporządkować aranżację roślinną, urozmaicają kolorystykę grządki i ożywiają ją, trzepocąc pióropuszami kłosów przy najlżejszym nawet podmuchu wiatru. Falowanie źdźbeł traw działa uspokajająco, podobnie jak szemranie wody strumyka górskiego, rozbijającej się na kamieniach.

Rabata z egzotycznymi trawami

Na jesiennej rabacie miskant japoński wyrasta ponad inne rośliny i dlatego najlepszym miejscem dla niego jest tył grządki lub stanowisko odosobnione, oddalone od sąsiadów. Bardzo dekoracyjnie wyglądają kwiatostany miskanta i rosplenicy, ozdobione szronem pierwszych jesiennych przymrozków. Starajmy się pozbawić źdźbła traw jak najdłużej na rabacie, gdyż nawet w zimie będą pięknie zdobić ogród. Również ozdobne proso ma odmiany o bardzo trwałych źdźbłach, np. ‘Rehbraun’.

Byliny z ozdobnymi liśćmi i kwiatami

Dekoracyjne liście bylin przyciągają wzrok swym zabarwieniem lub kolorowymi wzorkami na powierzchni blaszek. Nowa odmiana dąbrówki ‘Burgundy Glow’ ma białe, czerwono nakrapiane liście. Rozrasta się bardzo szybko, pokrywając duże płaszczyzny dywanikiem płożących się pędów. Bodziszek czerwony, rozwar i bergenia mają nie tylko barwne liście, ale także efektownie kwitną na wiosnę lub w lecie. Są to rośliny mało wymagające i zadowalają się przeciętnymi warunkami glebowymi, jakie znajdują się w większości naszych ogrodów.
Podobnie umiarkowane potrzeby ma nawłoć ‘Golden Fleece’. W jesiennym ogrodzie pięknie wyglądają jej duże, złociste kwiatostany, wzniesione wysoko na sztywnych łodygach. Kępy nawłoci widoczne są z daleka, lśniąc nawet w pochmurny dzień mocnymi odcieniami koloru żółtego. Od lipca do listopada kwitnie cząber ozdobny. Jego skromne, zebrane w kłosy niebieskie kwiaty, są uroczym uzupełnieniem palety barw na jesiennej grządce kwiatowej. Ta miododajna roślina lubi glebę mało żyzną, dlatego przy sadzeniu można wysypać pod korzenie garść drobnego skalnego gruzu.
Na jesiennej rabacie powinno się znaleźć miejsce także dla roślin z ozdobnymi owocostanami, jak na przykład jarzmianka.

kwiaty